Болюче питання: представники ЄС у Дніпропетровській обласній раді наполягають на дотриманні екологічних стандартів підприємствами-забруднювачами

Дніпропетровська область входить в п’ятірку найбільших індустріальних областей України, як наслідок, розплачується за потужну промисловість власною екологією. 23 березня представники підприємств-забруднювачів «Арселор Міттал Кривий Ріг» та ПАТ «Дніпропетровський металургійний комбінат» (Кам’янське)звітували перед депутатами та представниками громадськості на розширеному засіданні комісії з питань екології та збереження енергоресурсів Дніпропетровської обласної ради.

У рамках екологічної програми Дніпропетровської області, що була прийнята у 2015 році, підприємства взяли на себе певні забов’язання щодо модернізації виробництва та зниження шкідливого впливу на довкілля. 

По факту, найбільші забруднювачі Дніпропетровської області «Арселор Міттал Кривий Ріг» та ПАТ «Дніпропетровський металургійний комбінат» (Кам’янське) продемонстрували недовиконання взятих екологічних забов’язань. З 47 заходів що до оптимізації та реорганізації виробництва «АМКР» виконав 25, а «ДМБ» звітувало про 29  відпрацьованих пунктів з 40.

За даними ОДА 40% шкідливих викидів у атмосферу по області та 86% у Кривому Розі – є наслідками виробництва на «Арселор Міттал». При цьому недоотриманий ефект від запобіжних заходів складає 7600 тон шкідливих викидів. На рахунку «Дніпропетровського металургійного комбінату» – 7100 тон. План на 2021 рік не чіткий, і не включає в себе роз’яснення щодо компенсації порушень попередніх забов’язань, протидію викидам у водойми. 

Голова комісії з питань екології та енергозбереження Дніпропетровської обласної ради Максим Курячий зазначив, що такий стан речей є не задовільним і потребує ретельного та швидкого корегування планів підприємств що до мінімізації шкідливих викидів у атмосферу та водойми області. 

«Недбале ставлення до власних забов’язань підприємствами-забруднювачами неприпустиме, бо ставить під пряму загрозу здоров’я та життя населення. І мова йде не лише про Дніпропетровську область, це проблема для всієї України, – відзначив Максим Курячий, – Я закликаю співробітників профільного департаменту ОДА, представників підприємств доопрацювати показники, проаналізувати причини недовиконання та представити на розгляд депутатській комісії життєздатний, реальний та ефективний план дій на найближчий період 2021-2025 року. Ми маємо вести відкритий діалог та разом знаходити шляхи вирішення такого складного питання, коли поєднуються економічні інтереси та реальна шкода, що наноситься життю та здоров’ю людей.»

Голова комісії запропонував, а депутати підтримали наступний алгоритм дій:

  •  Опрацювання конкретних пропозицій що до оптимізації виробництва на 2021 рік представниками підприємств та профільним департаментом ОДА;
  • Створення спеціальної комісії у яку ввійдуть депутати обласної ради та представники громадскості для опрацювання пропозицій у робочому режимі;
  • Строк доопрацювання 2-3 тижні, після чого вже робочий проект буде винесений на обговорення комісії і у разі прийняття переданий для розгляду на сесії Дніпропетровської обласної ради. 

«Можна було передбачити, що розмова буде не легкою. Я бачу певний привід для оптимізму, бо сьогодні вже розпочато справжній робочій діалог. Крок за кроком ми рухаємось у бік вирішення непростих екологічних питань, притаманних одній за найбільших промислових областей України. Це величезний обсяг роботи, який нам необхідно виконати разом», – підвів підсумок після засідання комісії Максим Курячий.