Заява “Європейської Солідарності” Дніпропетровщини щодо бюджету на 2023 рік

Бюджетний процес в Україні цього року триває в умовах повномасштабної війни з російським агресором. Тож змінилися як показники, на основі яких мають формуватися державний і місцеві бюджети, так і пріоритети.
Від підготовленого і прийнятого держбюджету на 2023 р. значною мірою залежатимуть і місцеві бюджети.

Всі публічні фінанси країни. Бюджет – і державний, і місцеві – все має працювати на перемогу України.
Пропонуємо Верховній Раді України і Кабінету Міністрів України при розгляді проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 р.» чітко визначити наступні пріоритети бюджетного фінансування і неухильно їх дотримуватися:

1. Розвиток та підтримку військового та безпекового секторів на місцях.
Зокрема, достатнє фінансування з місцевих бюджетів об’єднань територіальних громад, потреб територіальної оборони, національно-патріотичного виховання, навчання і підготовки майбутніх воїнів.
2. Неприпустимо безглуздого витрачання бюджетних коштів. Не може на відновлення території втричі менше коштів, ніж на дороги. Цю пропорцію треба змінити.
Щонайменш 50% запланованих на будівництво доріг коштів слід спрямувати на розширення можливостей для торгівлі з країнами ЄС, в тому числі на існуючих прикордонних пропускних пунктах за для покращення пропускної здатності залізничного та автомобільного транспорту.
3. При визначенні бюджетних видатків врахувати практику їх скорочень у 2022 році і змінити пріоритетність. Відмовитись від підтримки органів, які довели свою неефективність (насамперед – ДБР, позбавлення невластивих функцій СБУ, ОГП).
За рахунок таких скорочень – поновити видатки на освіту, науку, охорону здоров’я, культуру та місцеве самоврядування має бути переглянуте – для підтримки стратегічно важливих статей.
Для України важливіше фінансувати Нову українську школу, передові наукові розробки (зокрема у сфері оборони) чи конкурентне українське кіно.
4. Потребують додаткової підтримки місцеві бюджети – як основа децентралізації та спроможності громад до життя і розвитку.
При плануванні задоволення потреб громад (насамперед постраждалих від бойових дій) і підтримки децентралізації треба зняти бар’єри для належного використання коштів.
Абсурдно урізати видатки, коли залишки коштів на рахунках місцевих бюджетів та бюджетних установ за загальним і спеціальним фондами на 1.09.22 становлять 132,8 млрд грн.
Пріоритетно забезпечити виплати пенсій, соціальної допомоги, субсидій.
5. Необхідно передбачити кошти (зокрема, за рахунок міжнародної допомоги) на відновлення зруйнованого житла, об’єктів життєвої інфраструктури, надання допомоги на відновлення житла громадянам.
6. Забезпечити безперервну роботу, захист та розвиток об’єктів критичної інфраструктури в енергетичній сфері. Країна вступає у важкий зимовий період і країна має бути забезпечена електрикою, теплом та водою – це стосується видатків і діючого бюджету на 2022 р., і бюджету на наступний рік.
Крім того, у державному бюджеті, так і у місцевих бюджетах мають бути закладені резервні кошти на випадок непередбачених подій, як-то пошкодження об’єктів інфраструктури, зростання кількості тимчасово переміщених осіб, аномальна холодний осінньо-зимовий період і т.п.
7. Для забезпечення прозорості витрат створити міжфракційний механізм контролю за прозорістю і ефективністю витрачання коштів міжнародної фінансової допомоги (створення ТСК за прикладом контролю за використанням збройної допомоги).
Впевнені, що саме ці напрямки мають бути першочерговими у видатковій частині Державного бюджету на 2023 рік.